امروز برابر است با :2022 دسامبر 1

تجهیزات – نیاز دوازده

عنوان مسئله / نياز فناورانه استفاده از شيرهاي كنترل جريان درون چاهي (Inflow control Valve) در تکمیل چاه­ها
شرح مسئله میادین گازی به دلیل محدودیتهای فراورشی  به منظور استمرار تولید از چاه در مرحله اول تولید چاه کاهش و سپس انجام عملیات تعمیر و تکمیل با هدف مسدود سازی ناحیه آبی شده و تولید از لایه های بالاتر مخزنی توسط  شرکت   بهره­بردار­ (­نه لزوماً بهترین گزینه)  در دستور کار قرار گرفته است حال اینکه در صورت فراهم بودن تجهیزات شیرهای کنترل جریان درون چاهی امکان تولید صیانتی از چاه بدون وقفه و یا کاهش تولید ممکن می گردد مضافا اینکه با مدیریت تولید از چاه فرصت مشارکت در تولید و تخلیه تمامی لایه های هتروژن مخزنی و افزایش ضریب بازیافت مخزن فراهم می شود.

میادین نفتی: نفت باقیمانده(به تله افتاده) در در نواحی مورد هجوم گاز يا آب، عمدتا به دلیل محدودیتهای فراورشی موجود درتأسیسات سطح الأرضی و فراهم نبودن تجهیزات مناسب رشته تکمیلی قابلیت تولید نداشته و لذا ضریب بازیافت مخزن کاهش می یابد. همچنین با تغییرات بوجود آمده در سطوح تماس سیالات به منظور استمرار تولید از چاهها در ابتدا تولید از چاهها کاهش و یا در مراحل بعد انجام عملیات تعمیر و تکمیل چاههای نفتی با هدف مسدود سازی نواحی آبی و گازی شده و تولید از سایر لایه های مخزنی به عنوان تنها گزینه پیش روی شرکت بهره­بردار و نه لزوماً بهترین گزینه، غیر قابل اجتناب بوده است. به دلیل تولید عمده نفت از شکاف­های حاوی تراوایی زیاد، میان شکنی سریع گاز و یا آب (Gas- Water Breakthrough) از شکاف­های مخزن به عنوان چالش جدی مطرح  است.

ويژگي­ها و خروجي هاي فناوري مورد درخواست شيرهاي كنترل جريان به عنوان بخشي از رشته تكميلي هوشمند درون چاهي

چيدمان و تنظيم مناسب شيرهاي كنترل درون چاهي جهت جلوگيرياز  ورود جريان سيال مزاحم (نظير آب و يا گاز در چاه­هاي گازي و نفتي) به درون ستون چاه

رهگيري شرايط عملياتي ته چاه را و جمع آوري اطلاعات مورد نیاز جریانی ته­چاهی (نظير؛ فشار، دما، دبي، توزيع سيال ، ميزان اسيديته آب، …)

پيگيري توليد انتخابي و كنترل شده از لايه هاي مختلف مخزني يك حلقه چاه

 

 

 

جهت ثبت ایده خود برای نیاز معرفی شده، کلیک کنید.

اشتراک گذاری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *