امروز برابر است با :2022 دسامبر 1

توسعه پایدار – نیاز پانزده

عنوان مسئله / نياز فناورانه فقدان ساز و کارهای مناسب برای گسترش فعالیت های شرکت های خدمات انرژی
شرح مسئله علیرغم پتانسیل تاثیر گذاری شرکت های خدمات انرژی در افزایش بهره وری انرژی، هنوز ساز و کارهای مناسبی برای ایجاد و توسعه فعالیت این شرکت ها در کشور وجود ندارد. با توجه به گستردگی حوزة انرژی و تعاملات آن با سایر بخش‌های اقتصاد دولتی و خصوصی، در حال حاضر ارزیابی دقیقی از جایگاه شرکت های خدمات انرژی در اقتصاد کشور، چشم‌انداز میزان اثرگذاری این شرکت ها در سایر شاخص‌ها و متغیرهای کلان انرژی و اقتصادی نظیر جذب منابع مالی سرمایه‌ای بخش خصوصی، افزایش اشتغال، افزایش رقابت‌پذیری و بهبود فضای کسب و کار در حوزة انرژی، افزایش تولیدناخالص داخلی و افزایش بهره وری انرژی وجود ندارد.

همچنین موضوع دیگری که مانع توسعه فعالیت چنین شرکت هایی می گردد، عدم شفافیت و کارآمدی در خصوص نحوه سازگاری و تعامل چنین شرکت هایی با قوانین و مقررات و طرح های بخش های انرژی نظیر طرح های ماده 12 قانون رفع موانع تولید است.

موارد فوق‌الذکر و سایر موارد مشابه بیانگر ان است که گسترش فعالیت های شرکت های خدمات انرژی علی‌رغم مزایای بسیاری که در اقتصاد و بهره‌وری انرژی کشور دارد در هنگام پیاده‌سازی می‌تواند با چالش های جدی و گوناگونی مواجه شود. برای فعال کردن چنین شرکت هایی پاسخ به سوالات کلیدی در خصوص میزان موجه بودن و جایگاه این شرکت ها در اقتصاد کشور، نحوة تعامل آن با قوانین و مقررات جاری و همچنین جزئیات پیاده‌سازی و فعال‌سازی این فعالیت نیازمند مطالعات جامعی از جنبه های فنی، اقتصادی و… است که فقدان آن مانع شکل گیری و تاثیر گذاری این شرکت ها شده است.

ويژگي­ها و خروجي هاي فناوري مورد درخواست  

 

 

 

جهت ثبت ایده خود برای نیاز معرفی شده، کلیک کنید.

اشتراک گذاری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *